Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.
  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Admin_DDN
 Tytuł: 13 grudnia - św. Łucja, dziewica i męczennica
PostNapisane: 13 gru 2012, o 15:13 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6378
Skąd: Polska
Dziś 13 grudnia - wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy

Łucja urodziła się na Sycylii. Pochodziła ze znakomitej rodziny. Była przeznaczona dla pewnego młodzieńca z niemniej szlachetnej rodziny. Kiedy udała się z pielgrzymką na grób św. Agaty, aby uprosić zdrowie dla swojej matki, miała się jej ukazać sama św. Agata i przepowiedzieć śmierć męczeńską. Doradziła jej też, by przygotowała się na czekającą ją ofiarę. Kiedy więc Łucja powróciła do domu, cofnęła wolę wyjścia za mąż i rozdała majętność ubogim; złożyła także ślub dozgonnej czystości.
Gdy wkrótce wybuchło prześladowanie chrześcijan, kandydat do jej ręki zadenuncjował ją jako chrześcijankę. Kiedy nawet tortury nie załamały bohaterskiej dziewicy, została ścięta mieczem. Działo się to 13 grudnia ok. 304 roku. Święta miała 23 lata (lub 28, bo w życiorysach można spotkać rok 286 jako datę urodzenia).

Legenda ozdobiła heroiczną śmierć św. Łucji pewnymi szczegółami, których autentyczność trudno sprawdzić. Święta miała być m.in. wiedziona na pohańbienie do domu publicznego, ale żadną siłą nie mogli oprawcy ruszyć jej z miejsca, nawet parą wołów. Kiedy sędzia nakazał spalić ją na stosie, ogień jej nie tknął. Sędzia wtedy w obawie rokoszu skazał ją na ścięcie. Jednak i to przeżyła. Przyniesiona do domu, poprosiła jeszcze o Komunię świętą i dopiero po jej przyjęciu zmarła.
Według jednej z legend Łucja miała mieć tak duże i piękne oczy, że ściągała nimi na siebie powszechną uwagę. Widząc zachwyt nawet u oprawców, kazała sobie oczy wyłupić. Na tę pamiątkę w dzień jej dorocznego święta w Syrakuzach niesie się na drogocennej tacy “oczy św. Łucji”. Św. Łucja była tak dalece czczona jako patronka od chorób oczu, że nawet Dante modlił się do niej, kiedy zaczął chorować na oczy

Jest patronką Szwecji oraz Toledo; ponadto także krawców, ociemniałych, rolników, szwaczek, tkaczy; orędowniczką w chorobach oczu

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 13 grudnia - św. Łucja, dziewica i męczennica
PostNapisane: 13 gru 2012, o 15:15 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6378
Skąd: Polska
http://www.poloniainfo.se/artykul.php?id=1448

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 13 grudnia - św. Łucja, dziewica i męczennica
PostNapisane: 13 gru 2012, o 15:16 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6378
Skąd: Polska
Zbliża się św. Łucji. Skąd ono do nas przyszło?

Grudzień jest miesiącem radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Jest to także miesiąc, w którym symbolika walki światła z ciemnością ma swoje odzwierciedlenie w ustanowionych świętach. W wiekach wcześniejszych, kiedy nie było elektryczności, zima nieodłącznie wiązała się z długimi wieczorami. Tęsknota za światłem i ciepłem była czasami nieznośna. Nawet obecnie ludzie mają duże problemy związane z niedostatkiem światła, który jest przyczyną rodzących się depresji. Nie trudno więc zrozumieć działania rekompensujące ten brak światła, nawet jeśli są to różnego rodzaju obyczaje.

Najdłuższą noc w roku, za jaką uznano kiedyś błędnie noc 13 grudnia, powiązano z Dniem Świętej Łucji (Sancta Luciadagen). Nawet imię świętej Łucji związane jest ze światłem. Z łacińskiego lux – oznacza światło, niosąca światło. Światło, które powraca. I mimo, że noc św. Łucji nie jest najdłuższą, to obyczaj pozostał, a ta noc dalej przez wielu uznawana jest za najmroczniejszą.

Z pewnością obrzędy towarzyszące świętowaniu wymagają objaśnień. Mimo, że początki obchodów Łucji wiążą się z Zachodnią Szwecją, to św. Łucja pochodzi z Syrakuz na Sycylii. Żyła w epoce Cesarstwa Rzymskiego, za czasów panowania Dioklecjana. W czasie panowania tego cesarza nasiliły się prześladowania chrześcijan. Podobno Łucja miała wyłupione oczy. Może dlatego św. Łucja została patronką ociemniałych, proszących o pomoc w chorobach oczu, ale także pisarzy (tutaj światłość można potraktować jako oświecenie umysłu, wenę).
Dzisiejsze obrzędy św. Łucji oparte są na obyczajowości XIX- wiecznej Szwecji. Około 13 grudnia kończyły się niektóre z przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszano do poczęstunku, na którym podawano posiłki, zupę (lusseheten i lussesuppen). W tym to czasie chłopcy przebierali się za lussegubbar, odwiedzali zagrody i śpiewali kolędy. Studenci Zachodniej Szwecji wędrowali z pochodniami po domach swoich profesorów i ich budzili. Święto zaczęło się upowszechniać w dwudziestym wieku i stanowi obecnie najbardziej typowe szwedzkie święto.


W ostatnim czasie dzień św. Łucji kojarzy się z pochodem ubranych na biało dziewcząt z wiankiem z płonącymi świecami. Ów charakterystyczny wieniec ze świecami na głowie dziewczyny, jest charakterystycznym elementem tego święta. Od kilku lat, za sprawą katowickiego Oddziału Towarzystwa Polsko – Szwedzkiego, barwny pochód budzi niesłabnące zainteresowanie klientów IKEA. W tym roku podobny pochód przejdzie po pomieszczeniach IKEA 17 grudnia od godziny 15 – stej.


Święto Łucji nie jest jeszcze świętem powszechnie znanym w Polsce.
Jednak od momentu przemian ustrojowych, coraz więcej świąt ze świata zachodniego adoptuje się na polskim gruncie. Często ma to związek z przesłankami ekonomicznymi, z komercją jak np. helloween, ale nie zawsze. Wiele niepolskich obrzędów upowszechnia się dzięki powstającym organizacjom lub towarzystwom, dzięki pasjonatom, społecznikom lub osobom ciekawych świata. Obchody związane ze św. Łucją w naszym mieście w ogromnej mierze upowszechniają się za sprawą katowickiego Oddziału Towarzystwa Polsko – Szwedzkiego, któremu obecnie prezesuje Pani Krystyna Koczy.

W tym roku barwne przedstawienie – wzorem lat poprzednich – wprowadzi nas w radosne odliczanie dni do nadejścia Świąt Bożego Narodzenia.

Tekst powstał dzięki uprzejmości Pani Krystyny Koczy, prezes katowickiego Oddziału Towarzystwa Polsko – Szwedzkiego, które działa od 1989 r. Dziękuję za użyczenie pomocnych materiałów.

Dariusz Demarczyk
(2006)


źródło: http://www.gornyslask.za.pl/?pl_zbliza- ... zyszlo-,72

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 13 grudnia - św. Łucja, dziewica i męczennica
PostNapisane: 13 gru 2012, o 23:56 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6378
Skąd: Polska
Ostatnie dwa środki zaradcze prze­ciwko złu

Słowa Łucji wypowiedzia­ne do ojca Fuentesa:

“Ona powiedziała do moich kuzynów i do mnie, że Bóg postanowił dać światu ostatnie dwa środki zaradcze prze­ciwko złu, to znaczy święty Różaniec i nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. Są to ostatnie dwa możliwe środki zaradcze, co oznacza, że nie będzie innych (…).

Kiedy Bóg zmuszony jest ukarać świat, przed uczynieniem tego stara się poprawić go wszystkimi możliwymi środka­mi. Teraz, kiedy widzi, że świat nie zważa na Jego apele, “z pewną obawą” ofiaruje nam ostatnią możliwość ocale­nia przez interwencję Swojej Najświętszej Matki. Czyni to z “pewną obawą” ponieważ, jeżeli te ostatnie środki nie poskutkują, nie będziemy już mogli mieć nadziei na żaden rodzaj przebaczenia Nieba, ponieważ będziemy splamieni tym, co Ewangelia nazywa grzechem przeciwko Duchowi Świętemu (…).

Widzisz Ojcze, na końcu czasów, w któ­rych obecnie żyjemy, Najświętsza Panna chciała nadać nową skuteczność modlitwie Różańcem świętym. Ona tak bardzo wzmocniła jego skuteczność, że nie ma takiego problemu, choćby był bardzo trudny, natury materialnej, a przede wszystkim duchowej, w życiu prywatnym każ­dego z nas, w życiu naszych rodzin czy też w życiu lu­dów i narodów, który nie mógłby wstać rozwiązany przez modlitwę Różańcem świętym


(…).

A wreszcie nabożeń­stwo do Niepokalanego Serca Maryi, naszej Najświętszej Matki, polega na uznawaniu Jej za stolicę łaskawości, do­broci i przebaczenia oraz za bezpieczną bramę, przez którą wejdziemy do Raju.”
Łucja z poznajmy-prawde.blog.one (18:07)

źródło: http://dzieckonmp.wordpress.com/2012/12 ... ent-116658

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


    |    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II


Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!

+ Ewangelia na każdy dzień     + Pismo Święte     + Katechizm Kościoła Katolickiego     + Portal Radio Maryja     + Słuchaj Radia Maryja, przez internet   
Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka cookies. ;   Polityka prywatności.