Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.
  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Admin_DDN
 Tytuł: 23 maja- Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
PostNapisane: 23 maja 2013, o 09:20 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6517
Skąd: Polska
23 maja - Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

KOŚCIÓŁ. Papież Benedykt XVI w ostatnich dniach pontyfikatu ustanowił nowe święto. 23 maja katolicy po raz pierwszy czcić będą Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

- Nowe święto ma być zachętą dla księży, by wpatrywali się w Chrystusa Kapłana, a dla wiernych - by nieśli kapłanom duchowe wsparcie - wyjaśnia biskup Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. Biskup Adam Bałabuch dodaje, że poprzednik papieża Franciszka ustanowił to święto wierząc, że "przyczyni się do pogłębiania świętości życia duchowieństwa" i stanie się "inspiracją do modlitwy o nowe, liczne powołania do służby kapłańskiej".

Nabożeństwa w dniu święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana sprawowane będą na podstawie tekstów liturgicznych przetłumaczonych z łaciny na język polski. Ponieważ nie jest to święto nakazane, wierni nie muszą brać w nim udziału.

Taka sama zasada obowiązuje także w przypadku ośmiu innych świąt, np. Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej), w Poniedziałek Wielkanocny czy w uroczystość św. Piotra i Pawła. W te święta wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we mszy św. oraz "powstrzymywania się od prac niekoniecznych". Polscy biskupi zachęcają jednak wiernych do udziału w liturgii również w te dni.

W przypadku tzw. świąt nakazanych - do których należy m.in. Wielkanoc, Boże Narodzenie, Trzech Króli, Boże Ciało, Wszystkich Świętych - katolik ma obowiązek uczestnictwa we mszy św.

Ten obowiązek można spełnić również poprzez udział w jakimkolwiek obrządku katolickim w dniu święta lub wieczorem dnia poprzedzającego.

Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks prawa kanonicznego.


źródło: http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktua ... -maja.html

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 23 maja- Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
PostNapisane: 23 maja 2013, o 09:21 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6517
Skąd: Polska
Dziś po raz pierwszy obchodzimy nowe święto – Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Dla księży jest ono zachętą, by wpatrywali się w Chrystusa Kapłana, a dla wiernych – by nieśli kapłanom duchowe wsparcie.

Historia tego święta związana jest z hiszpańskim kontemplacyjnym Zgromadzeniem Sióstr Oblatek Chrystusa Kapłana, którego charyzmatem jest duchowe wsparcie dzieła uświęcenia kapłanów i kandydatów do kapłaństwa.

Bp José Maria Garcia Lahiguera, współzałożyciel zgromadzenia sióstr zwrócił się do Piusa XII z prośbą o ustanowienie dla tego zakonu święta patronalnego Chrystusa Kapłana. Jest ono obchodzone od 1952 r. Następnie zostało rozszerzone na Kościół w krajach języka hiszpańskiego i od 1973 r. obchodzone jest w czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego. Dlaczego akurat czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego?

Jak zaznacza ks. Dominik Ostrowski, konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, czwartek jest tradycyjnym dniem modlitwy za kapłanów.

- Jest to dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Każdy pierwszy czwartek miesiąca jest w tradycji katolickiej uznawany za dzień poświęcony właśnie kapłaństwu urzędowemu. Inicjatorom tego święta przyświecał sens pięknego, paschalnego oświetlenia treści tego święta. Gdy mówimy o zakończonym okresie paschalnym, który konkluduje się uroczystością w niedzielę Zesłania Ducha Świętego to już w pierwszy czwartek po tej uroczystości kapłaństwo nabiera nowego znaczenia i wielkiego zakorzenienia w kapłaństwie Jezusa Chrystusa, Jedynego Kapłana. Jedynego kapłana, który złożył jedyną ofiarę na ołtarzu krzyża i jako jedyny pośrednik stawia się za nami u Ojca. Kapłani, którzy kontynuują jego dzieło stają się alter christus. Stają się jego przedstawicielami w każdej wspólnocie wierzących – podkreślił ks. Dominik Ostrowski.

W czerwcu 2012 roku Ojciec Święty Benedykt XVI po zakończonym Roku Kapłańskim, a także po wielkim doświadczeniu Kościoła jakim stały się doroczne Dni Modlitw o Uświęcenie Kapłanów rozszerzył możliwość świętowania tego obrzędu dla całego Kościoła. Święto to stało się dla Kościoła w Polsce niejako duchowym testamentem.

Episkopat Polski podjął decyzję o wprowadzeniu nowego święta Pańskiego na zabraniu plenarnym w listopadzie 2012 r.

Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w lutym 2013 r. wydała dekret o zatwierdzeniu nowego święta dla Polski, zaaprobowała także polskie przekłady tekstów liturgicznych.

Zostały one opublikowane w Dodatku do Mszału Rzymskiego i w Dodatku do Liturgii Godzin przez Wydawnictwo Pallottinum.

Teksty liturgiczne na nowe święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana opracowane w latach 60. niosą za sobą bardzo ciekawe przesłanie – powiedział ks. Dominik Ostrowski.

- Ktoś mógłby powiedzieć, że skręcają z kursu, który Kościół obierał po Soborze Watykańskim II, podkreślając potrzebę ukazywania kapłaństwa powszechnego wiernych. Owe teksty mogą się wydawać nieco sklerykalizowane. Święto jest zakorzenione w modlitwie za kapłanów. Teksty zatem podkreślają niezwykle silnie charakter urzędowego kapłaństwa, a więc powołanych do służby ludowi Bożemu. Tekstem głównym, który prowadzi nas przez całe święto jest Kolekta – powiedział ks. Dominik Ostrowski.

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana ma stać się inspiracją do wzmożonej modlitwy całego Kościoła za jego pasterzy. Ponadto ma przywoływać wzór Chrystusa – Kapłana tym, którzy uczestniczą w Jego kapłaństwie służebnym. A wszystkim wiernym przypomnieć o uczestnictwie w kapłaństwie powszechnym.

źródło : RIRM/ KEP - http://www.radiomaryja.pl/kosciol/swiet ... o-kaplana/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 23 maja- Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
PostNapisane: 23 maja 2013, o 09:22 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6517
Skąd: Polska
http://www.youtube.com/watch?v=mKJ0KMlH ... r_embeddedBiskup Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ma nadzieję, że ­nowe święto Pańskie przyczyni się do pogłębiania świętości życia duchowieństwa i stanie się inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania do służby kapłańskiej.

„To święto od lat było obchodzone w niektórych wspólnotach zakonnych i krajach, przynosząc wielkie owoce duchowe. Zaprasza ono faktycznie do kontemplacji świętości i piękna kapłaństwa Chrystusa, nakłania Kościoły do intensywnej modlitwy o uświęcenie duchowieństwa, o prowadzenie zdrowego i wiernego wysiłku uświęcenia w całkowitym oddaniu Bogu i Kościołowi. Wreszcie to święto ożywia wszystkich wiernych w ich wysiłkach ku świętości” – wyjaśnia bp Adam Bałabuch na łamach pisma „Msza Święta”. Cały numer poświęcony jest nowemu świętu – ukazuje kulisy powstania, wyboru daty i treści teologiczne, jakie niesie nowe święto.

źródło: http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/new ... 86&s=opoka

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


    |    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  
cron

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II


Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!

+ Ewangelia na każdy dzień     + Pismo Święte     + Katechizm Kościoła Katolickiego     + Portal Radio Maryja     + Słuchaj Radia Maryja, przez internet   
Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka cookies. ;   Polityka prywatności.