Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.
  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Admin_DDN
 Tytuł: 2 (3) maja. Święta. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
PostNapisane: 3 maja 2013, o 14:31 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6517
Skąd: Polska
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

UWAGA!
Obecnie święto jest przeniesione na 2 maja.


Trzeciego maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ustanowił ją w 1920 Ojciec św. Benedykt XV. Uroczystość nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przez Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody Uroczystości Maryi Panny Królowej Polski odbędą się dziś w całej Polsce. Główne z udziałem Episkopatu Polski rozpoczęły się już wczoraj na Jasnej Górze.

Jak powiedział ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Polacy od wielu pokoleń czczą Najświętszą Matkę. Powierzają Jej swoje życie i proszą o wstawiennictwo u Syna. Ks. abp dodał, że miejscem szczególnym dla naszego narodu jest Jasna Góra, w której historię wpisała się historia Polski. WIĘCEJ
http://www.radiomaryja.pl/kosciol/urocz ... -polski-2/Prof. Jan Żaryn, historyk, zwrócił uwagę na wymiar dzisiejszego dnia. Powiedział, że to święto wdzięczności i pamięci.

- 3 maja to wielkie święto maryjne związane z wdzięcznością i pamięcią o tym, że mamy Królową Korony Polskiej, mamy opiekunkę i pośredniczkę. Ona wyjednała nam – polskiemu narodowi, państwu – wiele ważnych łask od Pana Boga. Ta pamięć jest – dla mnie, jako historyka – w jakiejś mierze zwieńczona bardzo ważnym wydarzeniem. 3 maja 1966 rok, rok milenijny i centralne obchody na Jasnej Górze – akt oddania Matce Bożej dokonany przez kard. Stefana Wyszyńskiego – powiedział prof. Jan Żaryn, historyk.
W dzisiejszych uroczystościach na Jasnej Górze uczestniczyć będą biskupi zgromadzeni na obradach Konferencji Biskupów Diecezjalnych.
3 maja
Jedno z najważniejszych świąt państwowych

Wypowiedź dr. Macieja Wojtackiego dla Radia Maryja


Jest kilka powodów dla których rocznica Konstytucji 3 Maja – po dzień dzisiejszy – jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Uchwalona w niezmiernie trudnym momencie – w oczekiwaniu na rozwój sytuacji europejskiej – miała, w założeniu jej twórców, być lekarstwem na choroby trawiące III RP.

O doniosłości tego aktu mówili współcześni nakazując świętować rocznicę Konstytucji. Po odzyskaniu niepodległości było to jedno z najważniejszych świąt państwowych, którego obchody miały niezwykle uroczysty i symboliczny charakter. Podkreślano ciągłość państwa Polskiego, a w II RP nawiązywano szczególnie do dorobku zarówno politycznego, jak i filozoficznego Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja 3 Maja określała wyraźnie nowe ramy ustrojowe RP. Wprowadzała reformy, których celem było zlikwidowanie dotychczasowych wypaczeń, a z drugiej strony wzmocnienie wewnętrznej spoistości państwa. Byt państwa był zagrożony zaborczymi dążeniami ościennych mocarstw: Prus, Austrii i Rosji.

Trzeba również podkreślić, że Konstytucja 3 Maja poprzedzona była kilkoma ważnymi uchwałami, na których na czoło wybija się m.in. prawo o miastach z kwietnia 1791 roku.

Konstytucja 3 Maja wprowadzała nowy model ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Opierał się on na następujących fundamentach:

- dorobku polskiej myśli polityczno-prawnej w poprzednim wieku w kwestii przede wszystkim zasad naczelnych,

- oświeceniowej zasady trójpodziału władz,

- doświadczeniach innych państw, przede wszystkim brytyjskiego konstytucjonalizmu, na którym się wzorowano określając rolę króla w nowej konstytucji.

Do najważniejszych reform Konstytucji 3 Maja zaliczamy przede wszystkim zlikwidowanie złotej wolności szlacheckiej – słynnego liberum veto oraz wolnej elekcji. To były dwie główne patologie drążące RP w poprzednich wiekach. W zamian wprowadzono między innymi zasadę dziedzicznej monarchii. Miała ona umocnić byt państwa poprzez stabilne rządy monarchii Wettinów.

Poza tym trzeba również wskazać, że opierając się na zasadzie podziału władzy nowa Konstytucja wyraźnie określała uprawnienia poszczególnych organów np. nadając najwyższą władzę wykonawczą straży praw, na czele której stał król. Podkreśla ona oczywiście niezależność władzy sądowniczej oraz uchwałodawcze, kompetencje Parlamentu: Sejmu i Senatu. Choć wydaje się, że właściwsze z polskiej perspektywy jest mówienie o pojęciu Izby Poselskiej Senatu, które łącznie określamy mianem Sejmu.

Dzisiaj – po ’89 roku – mamy świadomość, że Konstytucja 3 Maja uchwalona pod koniec XVIII wieku była pierwszą europejską, a drugą na świecie Konstytucją, w nowoczesnym tego słowa znaczeniu.

Wypowiedź dr. Macieja Wojtackiego

źródło: http://www.radiomaryja.pl/polecamy/jedn ... nstwowych/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 3 maja - Święta
PostNapisane: 3 maja 2013, o 14:33 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6517
Skąd: Polska
2013 . 05 . 03
222 Rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja


http://www.radiomaryja.pl/informacje/22 ... ji-3-maja/

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


    |    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II


Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!

+ Ewangelia na każdy dzień     + Pismo Święte     + Katechizm Kościoła Katolickiego     + Portal Radio Maryja     + Słuchaj Radia Maryja, przez internet   
Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka cookies. ;   Polityka prywatności.