Forum DDN - Drogowskazy do Nieba.
  

Strefa czasowa: UTC + 1Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Admin_DDN
 Tytuł: 2 dz. świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Kościół obchodzi Wielkanoc przez całą oktawę, czyli 8 dni.
PostNapisane: 13 kwi 2020, o 10:24 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6383
Skąd: Polska
Dziś (13.04) Poniedziałek Wielkanocny - drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Kościół obchodzi Wielkanoc przez całą oktawę, czyli osiem dni.Zmartwychwstanie Jezusa jedną z najważniejszych prawd wiary

To dlatego, że zmartwychwstanie Chrystusa jest jedną z najważniejszych prawd wiary, każdy dzień tej oktawy ma rangę uroczystości - wyjaśnia ks. Karol Piniewski z parafii św. Maksymiliana w Białymstoku.

W kolejnych dniach oktawy wierni słuchają fragmentów Ewangelii, w których zmartwychwstały Chrystus ukazuje się swoim uczniom - przypomina bp Henryk Ciereszko "Tak jak uczniowie idący do Emaus, rozpoznali go, a On zniknął im z oczu, to jednak ponieśli radosną wieść, że spotkali Żyjącego, Zmartwychwstałego, że On - chociaż odszedł, chociaż jest niewidoczny - jest z nami, żyje, idzie z nami w naszą codzienność".

Podczas oktawy wielkanocnej w kościołach odprawia się także nowennę do Miłosierdzia Bożego - która jest przygotowaniem do kolejnego wielkiego święta - pierwszej po Wielkanocy niedzieli - zwanej Niedzielą Miłosierdzia.


https://www.radio.bialystok.pl/wiadomos ... /id/182085

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 2 dz. świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Kościół obchodzi Wielkanoc przez całą oktawę, czyli 8 dni.
PostNapisane: 13 kwi 2020, o 10:29 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6383
Skąd: Polska
Poniedziałek Wielkanocny
W Poniedziałek Wielkanocny kontynuuje się świętowanie zmartwychwstania Chrystusa. Dzień ten nie ma jakiegoś innego, specjalnego znaczenia w liturgii Kościoła. Z liturgicznego punktu widzenia cały okres wielkanocny trwający 50 dni, od Niedzieli Wielkanocnej aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego włącznie, powinien być świętowany jak jedna wielka niedziela
— podkreślają teolodzy. Dodają jednak, że z praktycznego punktu widzenia jest to niemożliwe do spełnienia.
Według teologów w ramach tych 50 dni w sposób szczególny w liturgii wyróżniona jest oktawa wielkanocna, czyli pierwszy tydzień po Wielkanocy. Oktawa wielkanocna trwa do pierwszej niedzieli po Wielkanocy włącznie. W średniowieczu w niektórych krajach podczas oktawy chłopi byli zwolnieni z pańszczyzny, więc w jakiejś mierze cały tydzień po Wielkanocy miał świąteczny charakter.

Wielkanoc przez trzy dni?
W wielu krajach – jak podają historycy Kościoła – przez długi okres czasu świętowano Wielkanoc przez trzy dni, także w Polsce jeszcze za Jagiellonów. A zatem Poniedziałek Wielkanocny zachował się w niektórych krajach jako dzień świąteczny, aby podkreślić doniosłość uroczystości Zmartwychwstania Chrystusa, która jednak w liturgii obchodzona jest przez 50 dni.
Z powodu dużej wagi święta Wielkanocy, może się wydawać, że Poniedziałek Wielkanocny to święto nakazane. Jednak czy naprawdę w Poniedziałek Wielkanocny obowiązek uczestnictwa we mszy świętej istnieje? Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca. Według najnowszej listy świąt nakazanych, która pojawiła się w 2003 r., w lany poniedziałek nie trzeba iść do kościoła. Oczywiście pomimo tego, że nie jest to święto obowiązkowe, kapłani bardzo zachęcają do odwiedzenia parafii w tym dniu – jest to przecież dalszy ciąg radości ze zmartwychwstania Chrystusa
— podkreślają teolodzy.

Zwracają jednocześnie uwagę, że Święta Wielkanocne są najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym dla wiary katolickiej. Ich obchody trwają łącznie osiem dni, a ich kulminacją jest Niedziela Wielkanocna. Jest to pamiątka śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, na których opiera się chrześcijaństwo. Z tego powodu wydarzenia kościelne w czasie Wielkanocy są niezwykle uroczyste i hucznie obchodzone.
W Poniedziałek Wielkanocny, który jest przedłużeniem radości ze zmartwychwstania Chrystus, zobaczymy w kościele wiele dzieci, gdyż ludzie często wybierają ten dzień na chrzest dla swoich pociech. Poza tym tradycyjnie tego dnia odbywają się święcenia różnych przedmiotów – od samochodów po pola uprawne.

Śmigus-dyngus
W tradycji ludowej Poniedziałek Wielkanocny, znany jest jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek. To dzień pełen wesołości, towarzyskich spotkań i zabaw.
W wielu krajach, także w Polsce, przez długi czas - do XVII wieku - świętowano Wielkanoc przez trzy dni. Dyngus trwał dwa. W poniedziałek wielkanocny panowie oblewali wodą panie, a we wtorek wielkanocny, zwany trzecim świętem wielkanocnym - panie oblewały panów.

Dyngusem nazywano datek dawany przez gospodynie mężczyznom chodzącym w Poniedziałek Wielkanocny po domach, składającym życzenia świąteczne i wygłaszającym oracje oraz wiersze o męce Pańskiej, czy też komiczne parodie. W zamian za to otrzymywali jajka, wędliny i pieczywo.
Śmigus z kolei to obyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Stąd też nazwa „lany poniedziałek”. Zwyczaj prawdopodobnie ma korzenie pogańskie i wiąże się z radością po odejściu zimy oraz z obrzędami mającymi zapewnić urodzaj i płodność.

W Poniedziałek Wielkanocny gospodarze o świcie wychodzili w pola i kropili je wodą święconą, żegnali się przy tym znakiem krzyża i wbijali w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową, co miało zapewnić urodzaj i uchronić plony przed gradobiciem. Pola objeżdżano w procesji konnej.

kb/PAP

źródło: https://wpolityce.pl/kosciol/495561-pon ... ychwstania

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 2 dz. świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Kościół obchodzi Wielkanoc przez całą oktawę, czyli 8 dni.
PostNapisane: 13 kwi 2020, o 10:30 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6383
Skąd: Polska
Abp Depo na Jasnej Górze: Wielkanoc daje odwagę nadzieją, której nie może dać świat

Wielkanoc daje nam odwagę i radość życia tą nadzieją, której świat dać nie może – mówił w niedzielę na Jasnej Górze metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. Jak zaznaczył, nie chodzi o zwykły optymizm, lecz o żywą nadzieję, pochodzącą od Boga.


https://wpolityce.pl/kosciol/495512-abp ... -dac-swiat

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Admin_DDN
 Tytuł: Re: 2 dz. świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Kościół obchodzi Wielkanoc przez całą oktawę, czyli 8 dni.
PostNapisane: 13 kwi 2020, o 11:21 
Offline
1000p
1000p
Postów: 6383
Skąd: Polska
KAPLICA Z CUDOWNĄ FIGURKĄ MATKI BOŻEJ KĘBELSKIEJ W WĄWOLNICY.
Poniedziałek Wielkanocny godz. 12:00

https://www.youtube.com/watch?v=qJOwdKu ... bcastemail

_________________
+ Z Bogiem i Maryją.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


    |    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Czytając to Forum DDN, wyrażam swoją Miłość do Maryi i Jezusa Chrystusa, wierząc w Jego Wszechmoc i Miłosierdzie.

"Od Prawdy zależy przyszłość naszej Ojczyzny" - święty Jan Paweł II


Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy Jezu Ufam Tobie!

+ Ewangelia na każdy dzień     + Pismo Święte     + Katechizm Kościoła Katolickiego     + Portal Radio Maryja     + Słuchaj Radia Maryja, przez internet   
Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka cookies. ;   Polityka prywatności.